Sastojci
♥ PUNJENI PORILUK♥
2 poriluka velika, deblja.. da se može puniti
30 dag mljeveno meso (piletina, ili mješano)
1 manja kapula (luk crveni)
+ sitno sjeckana unutrašnjost poriluka
2 čena češnjaka i malo slanine
1 jaje
2 žlice vrhnja
150 gr majoneze
5 dag malo ribanog sira i vrhnja po želji
krušne mrvice ili (zobene mekinje)
1 dcl piva
maslinovo ulje ili mast
peršin, đumbir. limunov sok po ukusu
sol, papar svježe mljeveni,
♥ ZAPEĆENI PORILUK♥
1 žlica maslinova ulja (maslaca)
poriluk bijeli dio i malo zelenoga
20 dag mascarpone sira
1 dcl vrhnja za kuhanje
1 žličica muškatnog oraščića
sol, sveže mljeveni papr po ukusu (1 mala žličica)
naribani parmezan ( grano padano)
Priprema
1.
♥ PUNJENI PORILUK
Poriluk je ovako fin, punjen sa mesom ili sirom . Treba nam deblji veliki poriluk 1-2 komada za nekih 8-10 komadića tj. trubica
Poriluk oprati očistiti (odrezati kraj sa korijenčićima), narezati na komade dužine 5-7 cm. Zatim pažljivo prstima istisnuti sredinu tako da se dobiju trube za punjenje (vidi sliku na kolažu ). Dobiveni komadi moraju bar imati 2-3 sloja poriluka.
Dobivenu unutrašnjost poriluka i slaninicu sitno nasjeckati. Crveni luk sitno nasjeckati kao i češnjak
Na malo ulja popirjati prvo kapulu pa poriluk i slaninu, zatim dodati mljeveno meso te i njega kratko prodinstati da promijeni boju i pusti malo soka. Podlijevati sa malo vode dodati pivo cca 1/2- 1 dcl dok meso ne omekša. Meso sa porilukom ostaviti da se ohladi, a zatim dodati u njega vrhnje, jaje, peršin, začine po želji i krušne mrvice (možete staviti u zamjenu zpbene mekinje ) da se poveže smjesa sa mesom za punjenje.
Jedan dio smjese (nadjeva ostavimo kao podlogu za vatrostalnu posudu u kojoj će se punjeni poriluk peći na smjesi dinstanog mesa i poriluka. Pripremljenim nadjevom od mesa napuniti izdubljeni poriluk.
Ima dvije varijante da uvijete svaki komadić u foliju i prokuhate.kratko u vodi da omekša ..ili kako sam ja još malo pažlivo prodinstala u posudi u kojoj sam pripremila smjesu za punjenje. Poriluk popržiti na maslinovu ulju ili domaćoj masti.
Vatrostalnu posudu omazati masnoćom posuti krušnim mrvicama (u zamjenu zobene mekinje) i staviti smjesu sa dinstanim porilukom i mesom i između okomito komadiće punjenog poriluka..
Zapeći u pećnici prethodno zagrijanoj cca 20 minuta. Može se zaliti sa vrhnjem i jajima (1 jaje 2 žlice vrhnja) i pred kraj naribati malo tvrdog sira...Može i bez vrhnja i jaja tako sam napravila jednom prilokm isto je dobro..ali ovako malo sočnije..Može se zaliti i sa bešamelom..i pri kraju naribati malo sira a kod posluženja volimo naribati malo sira grano padano.
♥ PUNJENI zapečeni PORILUK II
3 velika poriluka; 20-25 g ribanog edamera
20 dag gaude. 20 dag ribanog trapista , 2-3 dl bešamel umaka.. malo slaninice ili pršuta
Pripremanje: Najbolje je prirediti jedan veliki poriluk po osobi. Poriluk se očisti, odreže manji dio zelenog lišća na vrhu i nareže na podjednake dijelove duge 6-8cm. u kipuću slanu vodu stavi se kuhati poriluk cca 10 minuta. . Zatim se izvadi i proocijedi. U namašćenu vatrostalnu zdjelu složi se tako kuhani poriluk kojiprije toga t koju napunimo sirom i preprženom slaninicom ili pršutom , prelijemo bešamelomi na to se nariba tri vrste tvrdog sira (edamer, gauda, trapist, grano padano ili sir koji volite ). Sve se skupa stavi u pećnicu na 180°C i zapeče cca 20 minuta. Služi se toplo, po želji s dodatkom prepečene slaninice ili pršuta.Prilog uz ovo jelo naravno je prvorazredni krumpir koji se kuha u ljusci. Irci su poznati po najboljem krumpiru u svijetu, ali i krumpir iz našeg podneblja može poslužiti kao dostojna zamjena. (recept je navodno iz Irske Sve kuhinje Svijeta izvor)
2.
Ovi se recepti mogu prilagoditi i po Hrono i po LCHF ishrani.. spremala sam u dvije verzije..po lchf sistemu sa dozvoljenim namirnicama..i u drugoj verziji na traženje..
Začini koji se odlično slažu uz poriluk su peršin, bosiljak kadulja timjan te sok i korica limete ili limuna.
Evo još jednog recepta
♥ ZAPEČENI PORILUK
Poriluk dobro oprati i narezati. Ovdje VIŠE o pripremi poriluka U jednoj posudi izmiješati marscapone sir, vrhnje za kuhanje i začine. U smjesu dodati poriluk i sve zajedno lagano izmješati. Posudu za pečenje premazati maslinovim uljem ili maslacem i dodati smjesu. Posuti sa parmezanom i staviti u pećnicu zagrijanu na 180 ºC cca 20-25 minuta.a to ovisi o vašoj pećnici.
Više o poriluku na Coolki. Stari su ga narodi koristili kao namirnicu, začin i lijek, te nema razloga da se danas odreknemo njegovih blagodati, to više što se izvrsno slaže s gljivama i mesom.
Vrijedi spomenuti savjet koji navode neki nutricionisti - dobro opran poriluk nasjeckajte i pustite da odstoji pet minuta prije dodavanja jelu. Tada se oslobode njegovi najvredniji sastojci. I nemojte ga prekuhati.
Poriluk je finiji i ukusniji ako ga zamrznete prije kuhanja variva..
Lijepa zelena boja poriluka ostat će takva ako ga ne prekuhate i odmah nakon kuhanja uronite pod hladnu vodu. Izvrsno će se sljubiti i s pečenom tikvom kao za salatu ili prilog koji nećete zaboraviti. Za poseban okus nepcu, prelijte maslinovim uljem i posipajte poprženim pinjolima.
♥ I recepti by me u pretraživanju ♥
3.
LJEKOVITOST : Poriluk je dragocjen zbog , fitokemikalija .Fitokemikalije, često nazvane i fitonutrijenti, biološki su aktivne biljne molekule koje u suradnji s vitaminima i mineralima povoljno djeluju na zdravlje.One imaju sposobnost moduliranja metabolizma organizma. Imaju i zaštitno djelovanje jer učvršćuju i poboljšavaju obrambene mehanizme u organizmu.
Poriluk i njegovi srodnici sadrže tiosulfonate koji rezanjem ili drobljenjem povrća prelaze u sulfide. Te tvari djeluju kao prirodni antibiotici, snizuju krvni tlak, jačaju imunološki i krvožilni sustav, snizuju kolesterol, aktiviraju enzime koji sudjeluju u detoksifikaciji organizma, imaju ulogu prevencije pojave malignih oboljenja.
Poriluk se može jesti sirov ili kuhan, što ne umanjuje vrijednost fitokemikalija premda određeni gubitak mikronutrijenata kulinarskom pripremom ne možemo izbjeći.
Da bi se spriječio izraziti gubitak dragocjenih sastojaka prilikom kuhanja, preporučuje se poriluk (kao i ostale vrste povrća) staviti u vruću vodu umjesto u hladnu.
Želimo li organizmu pružiti najviše što možemo, raznolika prehrana svakako podrazumijeva dnevni unos od 3 do 5 obroka povrća što će povremeno uključiti i poriluk, bez obzira radi li se o sirovom ili kuhanom povrću, je li ono svježe, smrznuto ili konzervirano.
Jedan obrok povrća čini: 1 šalica sirovog lisnatog povrća; ½ šalice ostalih vrsta povrća (sirovo ili kuhano); ¾ šalice soka od povrća. Poriluk je odličan i u salatama.
Poriluk je veoma bogat eteričnim uljem, koje u probavnim organima pobuđuje izlučivanje probavnih sokova, a dobro utječe na izlučivanje mokraće.
U rano proljeće koristi se za pročišćavanje organizma, obnavljanje crijevna flore, a ima i blago laksativno djelovanje
Posluživanje
Ideju sam dobila ovdje http://bosanskikuhar.ba/recept/Poriluk-s-mljevenom-bravetinom/ Recept je iz časopisa "Dobar tek".. Malo sam ga pripremila uz dodatak piva po svom..
Izvor: coolinarka.com
Nema komentara:
Objavi komentar